ZNAK SPRAWY: PP/OP/22/2024 - Zapytanie do przetargu pn.: "Dostawa armatury zaworowej w latach 2025-2026"

PGWiR S.A. informuje, że wpłynęły zapytania do zmian zapisów do projektu umowy:

1. § 1 ust. 6 pkt 1)

Oferent zawnioskował o zmianę treści na:

Kupujący zastrzega sobie prawo do zmiany ilości sztuk towarów jednostkowych wskazanych w załączniku nr 1 w trakcie obowiązywania umowy. Ilości te mogą zostać zmieniane w ramach łącznej kwoty wskazanej w § 2 ust. 1 w poszczególnych rodzajach lub typach zaworów w zależności od potrzeb ruchowych kupującego. Nie wpływa to jednak na zmianę cen jednostkowych towarów wskazanych w załączniku nr 1. Zmiana ilości w okresie obowiązywania umowy nie obejmuje ilości wskazanych w już złożonych zamówieniach, które dla stron są wiążące i nie podlegają modyfikacji.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

 

2. § 1 ust. 12

Kupujący określił, iż „zastrzega sobie prawo niewykorzystania w pełni całej wartości zamówionego towaru. W takim wypadku Kupujący obowiązany jest zwrócić niewykorzystany towar Sprzedającemu, w fabrycznych opakowaniach, na własny koszt i ryzyko, a Sprzedający winien skorygować wystawioną fakturę VAT o wartość zwróconego towaru".

Oferent wnioskuje o wykreślenie ust. 12 w całości.

Uzasadnienie: oferowana armatura stanowi rozwiązanie z typoszeregu producenta, wykonywanych na indywidualne zamówienie. Konfiguracja poszczególnych zaworów, a zwłaszcza ich wykonanie materiałowe dopasowane są do konkretnej aplikacji. Stąd, znajdują one zastosowanie przede wszystkim w obszarach, dla których armaturę dobrano. Tym samym zachodzi uzasadniona obawa,
iż dostawca (oferent) oraz producent nie będą mieli możliwości jej dalszej odsprzedaży, w przypadku gdy Kupujący skorzysta z przysługującego mu prawa określonego w § 1 ust. 12. Jednocześnie Kupujący zastrzega sobie prawo do zmiany ilości sztuk podanych w dokumentacji zapytania ofertowego.
W ocenie oferenta daje możliwość swobodnego kreowania ilości dostarczonych sztuk armatur, zależnie od ich rzeczywistego zapotrzebowania, co tym bardziej uzasadnia możliwość odstąpienia od zapisów określonych w § 1 ust. 12.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

Zastrzeżenie niewykorzystania w pełni wartości zamówionego towaru dotyczy ceny łącznej, a nie armatury jako takiej. Jak Oferent sam podniósł w poprzednim pytaniu dopiero po otrzymaniu zlecenia produkcji, towar jest wykonywany, a następnie dostarczany do Zamawiającego.

Zamawiający po zamówieniu towaru nie będzie wycofywał się z jego zakupu, chyba że Oferent dostarczy towar odmienny od zamówienia.

 

3. § 2 ust. 1

Umowa posługuje się pojęciem towarów jednostkowych – słowo „materiały” powinno być zastąpione słowem „towarów jednostkowych”.

Odpowiedź:

Zamawiający wyraża zgodę.

 

4. § 4 ust. 4 pkt 1)

Oferent zawnioskował o wykreślenie.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

 

5. § 5 ust. 1 pkt 1)

Oferent zawnioskował o zmianę treści na:

nieterminowej realizacji przedmiotu umowy w wysokości 0,1% ceny niedostarczonej części przedmiotu umowy określonej w załączniku nr 1 do umowy za każdy dzień opóźnienia,

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

Zmiana tego zapisu jest logiczna, ale w przypadku wyrażenia zgody na taką zmianę konieczne by było znaczące zwiększenie poziomu kar umownych. Bez zmiany wysokości procentowej kar, zmiana zapisu godziłaby w interes PGWiR S.A.

 

6. § 4 ust. 1 pkt 2)

Oferent zawnioskował o zmianę treści na:

nieterminowego usunięcia wad stwierdzonych w okresie gwarancji w wysokości 0,2% ceny towarów wadliwych określonej w załączniku nr 1 do umowy za każdy dzień opóźnienia, liczonej od dnia upływu terminu usunięcia wad,

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

Zmiana tego zapisu jest logiczna, ale w przypadku wyrażenia zgody na taką zmianę konieczne by było znaczące zwiększenie poziomu kar umownych. Bez zmiany wysokości procentowej kar, zmiana zapisu godziłaby w interes PGWiR S.A.

 

7. § 5 ust. 1

Oferent wnioskuje o dopisanie dodatkowego punktu w brzmieniu:

4) Łączna wysokość kar umownych obciążających Sprzedawcę nie może przekraczać 30% łącznej ceny określonej w § 2 ust. 1 umowy.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

 

8. § 5 ust. 3

Oferent zawnioskował o zmianę zapisu poprzez dopisanie górnego limitu odpowiedzialności odszkodowawczej, co jest powszechnie przyjętą praktyką dla tego typu transakcji:

Kupujący zastrzega sobie możliwość dochodzenia odszkodowania uzupełniającego powyższej kary umownej zgodnie z art. 484 k.c. jeżeli kara umowna nie pokryje poniesionej szkody. Jeżeli wysokość szkody przewyższa wysokość zastrzeżonej kary umownej, Strona uprawniona ma prawo dochodzić odszkodowania uzupełniającego na zasadach określonych w niniejszej umowie. Strony ustalają,
że maksymalna łączna odpowiedzialność także odszkodowawcza ze wszystkich tytułów prawnych którejkolwiek ze Stron względem drugiej Strony, w tym z tytułu kosztów, strat – szkód rzeczywistych, kar umownych i gwarancyjnych, odszkodowania uzupełniającego, zwrotu ceny/wynagrodzenia, wykonania zastępczego, gwarancji i rękojmi oraz innej odpowiedzialności, powstała w trakcie, w związku i/lub w wyniku wykonania, niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej Umowy z jakiejkolwiek przyczyny, włączając w to, lecz nie ograniczając się do podstaw kontraktowych, jak i deliktowych nie przekroczy kwoty [100%] kwoty netto, o której mowa w par. 2 ust. 1 umowy. Ponadto, Strony uzgadniają, że wyłączona jest odpowiedzialność Stron z tytułu szkód pośrednich, następczych lub wynikowych, to jest takich które są dalszą konsekwencją bezpośrednio wyrządzonej szkody, obejmujących m.in. niewykonane zamówienia i umowy oraz koszty kar i odszkodowań z nich wynikające, przerwy w działalności, koszty kapitałowe, koszty finansowania, utraconą produkcję, utracone przychody, zyski i odsetki lub utratę użytkowania, utratę danych i informacji, a także inne szkody następcze, które wystąpiły u Stron lub osób trzecich i zostały przeniesione na Stronę lub ją obciążają. Strony wyłączają także wzajemną odpowiedzialność z tytułu utraconych korzyści. Jeżeli podstawą naliczenia kary umownej lub gwarancyjnej jest kwota wyrażona w walucie europejskiej EUR, wówczas ustalenie podstawy nastąpi w PLN według średniego kursu tej waluty w NBP z ostatniego dnia notowań poprzedzającego naliczenie tej kary.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

 

9. § 6 ust. 1

Oferent zawnioskował o zmianę treści na:

Sprzedawca udziela Kupującemu gwarancji na każdy element przedmiotu zamówienia na okres min. 12 miesięcy liczony od dnia dostawy towaru do Kupującego, chyba że fabryczna gwarancja jest dłuższa niż 12 miesięcy, wówczas obowiązuje fabryczny czas gwarancji.. Strony modyfikują uprawnienia i odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne przedmiotu umowy w ten sposób, że uprawnienia i odpowiedzialność z tego tytułu ustalona zostaje w takim samym zakresie i okresie, jak odpowiedzialność Sprzedawcy z tytułu udzielonej gwarancji jakości.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

Wszelkie ograniczanie praw z tyt. Rękojmi jest niedopuszczalne.

 

10. § 6 ust. 5

Oferent zawnioskował o zmianę treści na:

W przypadku uznania reklamacji, Sprzedawca usunie wady – zrealizuje uprawnienia gwarancyjne poprzez:

a) wykonanie naprawy, bez zbędnej zwłoki, w terminie 14 Dni Roboczych od podjęcia reakcji serwisowej, chyba że ze względu na rodzaj i złożoność (stopień komplikacji) wady lub z innych uzasadnionych powodów termin ten winien ulec wydłużeniu; bądź

b) wymianę wadliwego przedmiotu umowy lub jego części, na nowy, wolny od wad, bez zbędnej zwłoki, w terminie 14 Dni Roboczych od stwierdzenia konieczności wymiany, chyba że rzecz była wyprodukowana przez producenta na indywidualne zapotrzebowanie Uprawnionego lub nie jest dostępna na terytorium RP. W takim wypadku wymiana nastąpi po wykonaniu i dostarczeniu nowej rzeczy przez producenta, lub w terminie umożliwiającym jej normalne sprowadzenie spoza obszaru RP, nie dłuższym jednak niż 30 tygodni.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

 

11. § 6 ust. 7

Oferent zawnioskował o zmianę treści na:

Nieusunięcie przez Sprzedawcę w terminie wad i usterek, zgłoszonych w protokole odbioru końcowego, a także w ramach gwarancji daje Kupującemu prawo powierzenia ich usunięcia osobom trzecim na koszt Sprzedawcy.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

 

12. § 8

Oferent zawnioskował o dopisanie dodatkowego ustępu w brzmieniu:

Siła wyższa - Żadna ze Stron nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie Umowy, jeżeli naruszenie to spowodowane zostało przyczyną zewnętrzną, nadzwyczajną i niemożliwą do zapobieżenia, a w szczególności wskutek wojny i innych działań zbrojnych, embarga, terroryzmu, zamieszek, klęsk żywiołowych, epidemii, pożaru, strajku, blokady, a także interwencji organów władzy i uniemożliwiło lub utrudniło to Stronom, producentowi towaru, poddostawcom i przewoźnikom, prawidłowe wykonanie ciążących na nich obowiązków. Nadto, za siłę wyższą uważa się także zdarzenia o charakterze epidemii, ognisk epidemicznych lub ognisk występowania choroby zakaźnej, jeżeli zdarzenia te pośrednio lub bezpośrednio pozostawały w związku z wykonaniem Umowy, także w każdym ogniwie łańcucha jej wykonania lub należytego wykonania. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia w wykonaniu swoich zobowiązań lub dotrzymanie jakiegokolwiek terminu, jeżeli jest to pośrednio lub bezpośrednio związane ze zdarzeniem o charakterze epidemii, ognisk epidemicznych lub ognisk występowania choroby zakaźnej, które miało wpływ na wykonanie Umowy, włączając w to także każde ogniwo łańcucha, konieczne do jej wykonania lub należytego wykonania.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

Kwestia siły wyższej określona jest w § 5 Ogólnych Warunków Umów PGWiR S.A., o których mowa w § 8 ust.1 Projektu Umowy.