NFOŚIGW

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji S.A. pozyskało preferencyjne finansowanie na budowę farmy fotowoltaicznej w Czerwionce – Leszczynach

W dniu 31.03.2025 r. Zarząd Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji S.A. (PGWiR) podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na finansowanie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 4,4 MW zlokalizowanej w Czerwionce - Leszczynach. Preferencyjna pożyczka z NFOŚiGW przyznana w ramach środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO), pokryje 90 % kosztów kwalifikowanych inwestycji, co stanowi ok. 12,1 mln PLN. Finansowanie zapewnione przez NFOŚiGW w wysokości 90% kosztów kwalifikowanych, czyli ok. 12,1 mln PLN, obejmuje preferencyjną pożyczkę na okres ok. 15 lat z aktualnym oprocentowaniem około 2,26%.

Nadrzędnym celem PGWiR jako Spółki Grupy Kapitałowej JSW S.A. jest realizacja strategicznych inwestycji, które wpisują się w cele Strategii zrównoważonego rozwoju Grupy JSW. Wśród zdefiniowanych celi zrównoważonego rozwoju są m.in.:

  • szanowanie Klimatu, tj. ograniczenie śladu węglowego i podążanie w stronę neutralności klimatycznej oraz dążenie do samowystarczalności energetycznej w oparciu o własne źródła energii o niższym śladzie węglowym poprzez m.in. budowę instalacji fotowoltaicznych
  • szanowanie  zasobów naturalnych i dążenie do gospodarki o obiegu zamkniętym, tj. efektywne pozyskiwanie i przetwarzanie surowca oraz dywersyfikacja źródeł przychodu w tym poszerzenie oferty o nowe wysokospecjalistyczne produkty i usługi poprzez m.in. rozwój produkcji soli z procesu odsalania wód kopalnianych.

Projekt i budowa Farmy Fotowoltaicznej o mocy 4,4 MW wpisuje się w ww. cele środowiskowe.

Przedsięwzięcie polega na budowie nowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 400 kWp. Instalacja zostanie posadowiona na gruncie zlokalizowanym w Czerwionce – Leszczynach w powiecie rybnickim województwa śląskiego. Energia elektryczna wytworzona na planowanej instalacji wykorzystywana będzie na potrzeby własne PGWiR S.A. a konkretnie Systemu Odsalania Dębieńsko w Czerwionce - Leszczynach. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wskazanego obiektu wynosi przeciętnie 44 000 MWh/rok, ze średnim zapotrzebowaniem na poziomie 6 000 kWh/h. Wyprodukowana energia elektryczna z farmy fotowoltaicznej w miejscowości Czerwionka - Leszczyny (województwo śląskie, powiat rybnicki) zostanie całkowicie wykorzystana przez System Odsalania.  Szacuje się, że instalacja będzie mogła wyprodukować  rocznie aż 4 297 MWh. Produkcja z planowanej instalacji fotowoltaicznej przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 oraz emisji pyłów PM 2,5 i PM 10. 

Uzyskanie finansowania na realizacje przedmiotowego przedsięwzięcia pozwoli zoptymalizować koszty energii i realizować standardy ekologiczne, które są priorytetowe dla działalności PGWiR.

PGWiR obecnie realizuje dokumentacje projektową i prowadzi działania zmierzające do uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych, w tym decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia oraz pozwolenia na budowę. Spółka planuje uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę w IV kwartale 2025 r. Rozpoczęcie prac budowlanych w 2026 r. Uruchomienie instalacji i rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej przewidziane jest na 2027 r.